Пошук
 • bambinoskidsua

МЕТОДИКА ГЛЕНА ДОМАНА

Одна з головних ідей програми Домана базується на тому, щоб максимально задіяти дитячий мозок. Адже до 6 років мозок дитини активно росте і розвивається, дозволяючи їй засвоювати велику кількість нової інформації. Доман проводив різні дослідження, які підтвердили розвиток дитячого мозку під час його активної роботи. Продумана методика Домана дозволяє батькам сприяти активному розвитку малюка, використовуючи перевірені принципи.

ХТО ТАКИЙ ГЛЕН ДОМАН?

Глен Доман американський вчений, більш відомий, як автор однієї з найбільш затребуваних програм, спрямованих на ранній розвиток дітей. Доман лікар-нейрохірург з Філадельфії. Після Другої світової війни вчений почав роботу над своєю унікальною теорією.

Заручившись підтримкою колег, Глен розпочав активну діяльність, спрямовану на роботу з дітьми, у яких відзначали порушення нервової системи і пошкодження головного мозку. Такі роботи отримали великий успіх, тому у 1955 році вчений відкрив власний інститут Розвитку Людського Потенціалу.

Майбутня методика Глена Домана будувалася на тому, що лікар намагався стимулювати резервні клітини головного мозку, використовуючи різні зовнішні подразники. Мова йде про ті клітини, які не були уражені внаслідок тяжкого захворювання. Це дозволило вченому отримати досить цікаві і важливі висновки: під час активної стимуляції одного з органів чуття, з'являється висока ймовірність досягти бажаного різкого збільшення активності мозку.

Спеціально для дітей були розроблені унікальні програми, за рахунок яких малюки мали можливість освоювати читання, навчатися правильно рахувати.

ПРИНЦИПИ МЕТОДИКИ

Методика розвитку Домана будується на таких принципах:

 1. Починайте розвиток дитини якомога раніше. Глен впевнений, що вирішальний етап у розвитку малюка настає відразу після його народження і триває до 6 років. У цей проміжок батьки повинні постаратися закласти основні знання та всі необхідні навички. Надалі їх потрібно буде активно розвивати.

 2. Вибір часу. Всі домашні вправи потрібно проводити тоді, коли малюк відчуває себе ситим та бадьорим. Важливо,

побудувати кожне заняття виключно на позитивних емоціях. Ігрова форма сприяє кращому засвоєнню нової інформації.

 1. Повага до дитини. В родині необхідно створити довірчі взаємини з малюком, де він буде відчувати батьківську підтримку. Необхідно ставиться до дитини як до дорослої людини: не рекомендується перекручувати назви предметів або сюсюкатися.

 2. Потрібно вчасно зупинятися. Всі заняття повинні закінчуватися до того, як дитина відчує втому. Адже, з перших уроків у дітей формується ставлення до навчання, тому важливо створити позитивний настрій.

 3. Планування завдань. Методика принесе бажані результати, якщо кожен урок буде систематичним і послідовним. Батьки повинні самостійно вивчити весь матеріал і спланувати кожне наступне заняття.

ФІЗИЧНИЙ РОЗВИТОК ЗА МЕТОДИКОЮ ДОМАНА

Доман активно працював над фізичним розвитком малюків. Вчений прийшов до висновку, що батьки повинні надати можливість своїй дитині рухатися з перших днів свого життя. Завдяки таким заняттям, вже в перший місяць малюк з легкістю зможе долати відстань до 1 м кожен день.

Адже діти, яких батьки сповивали з самих перших днів їхньої появи, ставали більш апатичними. Вони не можуть зробити те, що їм хочеться. Це негативно позначається на їхньому психологічному розвитку, що може виявитися ближче до підліткового віку.

Згідно системи раннього розвитку, вчений рекомендує батькам виконувати різні гімнастичні вправи для немовлят. Проте особливу увагу слід приділити саме повзанню, що сприяє активному розвитку і росту нижніх відділів мозку. Для цього з самого народження немовля поміщають в спеціальний трек для повзання.

ЯК НАВЧИТИ ЧИТАТИ ЗА МЕТОДИКОЮ ДОМАНА

Щоб дитина змогла освоїти читання в ранньому віці, Доман пропонує батькам разом із малюком пройти 5 важливих етапів:

 1. Окремі слова. На першому етапі необхідно використовувати тільки 15 слів. Після вивчення цих слів можна переходити до подальшого поповнення словникового запасу.

 2. Словосполучення. Це проміжний етап між читанням окремих слів і цілих речень. Для цього батьки повинні скласти окремі комбінації з тих слів, які вже добре знайомі дитині.

 3. Побудова простих речень. Використовуємо вже вивчені словосполучення і складаємо набір з 5-ти речень, які необхідно щодня повторювати разом з малюком.

 4. Поширені речення. На цьому етапі дитина має можливість розуміти повноцінні речення і правильно висловлювати свої думки. Батьки повинні дати дитині можливість самостійно скласти речення зі слів, які йому найбільше подобаються.

 5. Книги. Важливо навчити дітей працювати з дрібним друкованим текстом, де на одній сторінці міститься велика кількість слів.

Методика базується на принципі подачі та вивченні матеріалу від простого до складного, що дозволяє дитині поступово розвиватися в нормальному темпі.

ЯК НАВЧИТИ РАХУВАТИ ЗА МЕТОДИКОЮ ДОМАНА

Діти в ранньому віці звикли мислити фактами. Приміром, якщо доросла людина почує слово два вона уявить цифру 2, а дитина дві точки. Тому важливо надати дитині всі факти, які допоможуть їй в майбутньому швидко визначати кількість предметів, не перераховуючи їх.

Для ефективного навчання батькам рекомендується виготовити 100 карток розміром приблизно 27х27 см. На кожній картці потрібно намалювати точки від 1 до 100 в хаотичному порядку. Діаметр кожної точки повинен бути приблизно 2 см.

На початковому етапі потрібно задіяти тільки два набори карток це моделі з точками від 1 до 5 і від 6 до 10.

Послідовність освоєння нового для малюка матеріалу виглядає наступним чином:

 1. На першому етапі важливо, щоб малюк усвідомив таке поняття, як кількість.

 2. Наступний етап рішення легких рівнянь з тією інформацією, яку малюк вивчив.

 3. Переходимо до вирішення завдань.

 4. На четвертому етапі важливо розібратися з поняттям цифра і навчитися їх запам'ятовувати.

 5. Рішення цифрових рівнянь.

Поетапне виконання кожного завдання сприяє тому, що знання дитини поступово розширюються.

ПЕРЕВАГИ МЕТОДИКИ

До списку переваг представленої методики відносяться наступні факти:

 • Навчання можна починати з перших днів народження дитини.

 • Всі завдання досить прості, вони не вимагають великої кількості часу на підготовку.

 • Матеріал для кожного уроку батьки можуть зробити власноруч. Картки можна вирізати з цупкого паперу або картону.

 • Для занять не потрібно участь висококваліфікованих фахівців, батьки можуть самостійно приділяти час дитині і кожен день проходити з нею певний етап в розвитку.

 • Методика спрямована на всебічний розвиток дитини. Картки можуть бути виготовлені з урахуванням різної тематики природа, тварини, їжа, транспорт та інше.

Завдяки таким перевагам, даний принцип навчання користується особливим попитом у сучасних батьків.


НЕДОЛІКИ МЕТОДИКИ

Незважаючи на всі плюси цієї програми, відзначають і деякі мінуси:


Під час навчання малюк абсолютно пасивний, так як його основне завдання дивитися на картки, які демонструють батьки.

Дитина не вчиться самостійно читати, слухати і проводити аналіз опрацьованого тексту.

Дитина не має можливості проявляти свої творчі нахили під час навчання.

Процес навчання повністю формалізований - важливо виконувати певні правила відповідно до інструкції і демонструвати картки кілька разів на день, не пропускаючи заняття.

Діти від 3-х років неохоче працюють з батьками за методикою, якщо раніше вони не були з нею ознайомлені.

Однак, незалежно від перерахованих недоліків, перевірена на практиці теорія Домана сприяє потужному інтелектуальному старту, який так необхідний для раннього розвитку дитини.5 переглядів0 коментарів